Aday Öğrenci Başvurusu

2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Döneminde Enstitümüz uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisans, tezli yüksek lisans ve doktora programlarına öğrenci alınacaktır.

1- Uzaktan Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans Başvuruları   Başvuru 24 Ocak 2020 Cuma günü mesai saati bitimine kadar, elden veya iadeli taahhütlü olarak posta yolu ile Trabzon Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Fatih Kampüsü Söğütlü - Akçaabat/TRABZON adresine yapılacaktır. (Posta yolu ile yapılacak başvurularda başvuru evraklarının en geç 24 Ocak 2020 Cuma günü mesai bitimine kadar Enstitüye ulaşmış olması gerekir.)   
2- Tezli Yüksek Lisans ve Doktora Başvuruları 
A- Lisans eğitimini yurt içinde tamamlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı adaylar için:   Başvurular 20-24 Ocak 2020 tarihleri arasında Lisansüstü Aday Başvuru Bilgi Sistemi (sistem başvuru tarihleri içinde erişime açılacaktır.) üzerinden elektronik ortamda yapılacaktır. Adayların, sisteme giriş yaptıktan sonra gerekli tüm alanları doldurmaları ve aşağıda yazılı belgeleri tarayarak sisteme yüklemeleri ve sistem üzerinden başvuruyu göndermeleri gerekmektedir. Sistem, adayların erişimine 20 Ocak 2020 tarihinde saat 09.00’da açılacaktır. 24 Ocak 2020 tarihinde saat 17.00’den sonra yeni kullanıcı, sisteme kayıt olamayacak ve saat 19.00’da sistem başvurulara tamamen kapatılacaktır. Adaylara, sisteme yüklenmesi istenen belgeleri önceden tarayarak bilgisayarlarına indirmeleri ve başvurularını sistemin başvurulara kapanış saatini dikkate alarak tamamlamaları tavsiye edilir.  Adaylardan başvuru ücreti alınmayacaktır. Adaylar yalnızca bir programa başvurabilecektir. Posta yolu ile yapılan başvurular işleme alınmayacaktır.
UYARI 1: Öğrenci alınacak programların kontenjanı alan içi ve alan dışı olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Adaylar, mezun oldukları lisans/yüksek lisans program adları hangi grupta yer alıyorsa o gruba ait kontenjana başvurabilir. Aksi halde yapılan başvuruları geçersiz sayılır.
UYARI 2: Aday, sistem üzerinden başvurusunu gönderdikten sonra başvurusunun Enstitü tarafından onaylanıp onaylanmadığını kontrol etmelidir. Enstitü tarafından başvurusu onaylanmayan adaylar giriş sınavına alınmayacak ve başvuruları geçersiz sayılacaktır.
Yüksek Lisans Programlarına Başvuruda Bulunacak Olan Adayların Lisansüstü Aday Başvuru Bilgi Sistemine Yükleyecekleri Belgeler:
  1. Lisans Diploması veya Geçici Mezuniyet Belgesi,
  2. Lisans Mezuniyet Transkripti,
  3. ALES Sonuç Belgesi.
Doktora Programına Başvuruda Bulunacak Olan Adayların Lisansüstü Aday Başvuru Bilgi Sistemine Yükleyecekleri Belgeler:
  1. Lisans Diploması veya Geçici Mezuniyet Belgesi,
  2. Lisans Mezuniyet Transkripti,
  3. Yüksek Lisans Diploması veya Geçici Mezuniyet Belgesi,
  4. Yüksek Lisans Mezuniyet Transkripti,
  5. ALES Sonuç Belgesi,
  6. Yabancı Dil Sonuç Belgesi.
B- Yabancı uyruklu adaylar ile lisans eğitiminin tamamını yurt dışında tamamlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı adaylar için:  Başvurular 20-24 Ocak 2020 Cuma günü mesai saati bitimine kadar, şahsen Trabzon Üniversitesi Fatih Kampüsü Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Söğütlü - Akçaabat/TRABZON adresine yapılacaktır.  Adaylar yalnızca bir programa başvurabilecektir.